Ultra Maraton Nedir ? | Asla Durma Vlog468

Adından da anlaşılacağı gibi 42.195mt nin üzerindeki yarışlar ultra maraton statüsündedir. Yani 35km bir yarış ultra maraton olmuyor arkadaşlar

En bilinen mesafeler 100km 100mil yarışlarıdır.

Bazı ultra maratonlar aslında maratondan daha kolaydır. çünkü burada maratonda koştugun hızda koşmazsın. maratonda yürümeden maratonu bitirmek hedefi ile çıkabilirsin. ama ultra maratonlarda istedigin zaman yürüyebilirsin. burada kimse seni ayıplamaz ki bazı yerlerde mecburen yürürsün.

En sevdigim özelligi çok güzel merkez bölge antrenmanıdır. patikada koşarken istemeden kuvvetlenirsin.

Ve yarış sırasında normal maratondan daha yavaş bir hızda ilerlersin. hem yol şartları hem iklim şartları hepsi etkiler.

İnanamayacağın kadar güzel manzaralar görürsün. bi bakmışsın kaz daglarının kimsenin gitmedigi bi yerden dopayı seyrediyorsun.

Antrenmanları düşündügünüz gibi parçalayıcı degildie. daha kolaydır aslında. Maraton için bir sürü intervaller falan yapman lazım. Ama ultralara çalışırken biraz daha sakin tempoda uzun koşular yampan yeterli olabilir. Ve düşünsene yine antrenman için doğadasın. misss

ultra maratonlar doğanın içinde olur bu yüzden de aslında çok daha keyiflidir. orada zamanın ve mesafelerin nasıl geçtiğini anlamazsın. bir bakmışsın 30. km gelmiş bir bakmışsın 50 olmus.

Bu yarışlarda beslenme sıvı alımı çok daha fazla önem taşır. Bazı yarışlarda çorba içip baya makarna falan bile yiyebilirsin. bu yarışlarda cp dediğimiz noktalar olur. buralarda sularını doldurup yiyecek taviyesi yaparsın . eğer yarışın çok uzunsa bu noktalarda uyumak bile mümkün. tabi 15-20 dakikayı geçmemek lazım

Bu koşuları yaparken malzeme seçimi çok daha önemlidir. Özellikle ayakkabı. Diğer yol koşularında bir problem yaşadığında istediğin zaman bırakabilirsin ama burada bırakmak istediğinde en yakın yere 10km uzakta dagın başında olabilirsin. onun için taşıdığın malzeme güvenilir olmalı.

Evet taşıdığın malzeme diyorum bu yarışlarda sırtında bir çanta ile koşarsın. Bazı malzemeler zorunludur. mesela bir düdük. hepsinin zorunlu olmasının bir nedeni vardır. Dilersen o çantana kendi yiyeceklerini de alıp istediğin zaman onları tüketebilirsin.
tabi bu çantanın ağırlığına da dikkat etmelisin.
Ve ultra maratonlar aslında mental yarışlardır. Vucudunuzu ne kadar eğitsenizde olay kafada biter. işte aslında bununda antrenmanını çok iyi yapmış olmanız gerekir. Düşünsenize yarış 100km.. koşarak 100km. adam 10 saatte koşuyor ama 🙂

Ve bu yarışlarda inanılmaz dostluklar kurulur. Düşünsene kapadokyadasın 63km start çizgisindesin ve çevrende senin gibi deli ve bir yıldır aynı şeyleri yapan yaklaşık 1000 kişi var.

Bu arada bu yarışların sırasında 2 yerde ağlama garantisi var. birincisi benim ne işim var burada dediğin zaman. ne olursa olsun bu soru sorulur. ikincisi o finişten geçtiğin zaman.
bu hafta sonu ida var. ida ultra. Bu sefer koşmuyorum. ama çok değişik bir vlog ile oraları size daha değişik bir açıdan göstermeyi planlıyorum.
haydi bu günlük bu kadar yarın görüşürüz

Kullandığım Araba Toyota C-HR https://youtu.be/YOe6JW4TxbI
Kullandığım Saat: Suunto Spartan Ultra Stealth Titanium
Bisikletim: Trek Madone 9.9 Project One http://bit.ly/2KZ07rA
Koştuğum Trail Ayakkabı: Salomon S/lab Sense Ultra
Koştuğum Yol Ayakkabısı: Salomon Sonic RA pro

—————————————————————————————
✩ ABONE OLMAYI UNUTMA: https://www.youtube.com/channel/UC_aTJV1Wrjd78tntlVIrhKQ?sub_confirmation=1

LİNKLER

✩ STRAVA : https://www.strava.com/athletes/6998123
✩ KONTAK: fatih@asladurma.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir