Tour Of Antalya Başlıyor – Teaser

Tour Of Antalya 1.ETAP 21 Şubat 2019- 141 km

Start 12:00

Köprülü Kanyon

Huzur veren turkuaz mavisi suları ile ziyaretçilerine rafting heyecanı yaşatan Köprülü Kanyon, adını Köprüçay Irmağı üzerindeki Roma Dönemi’nde inşa edilen, bugünkü Oluk Köprü’den almaktadır. Milli Park’ın kaynak değerini oluşturan Köprü Çayı’nın, Bolasan Çaltepe Köyü ile Beşkonak arasında meydana getirdiği yarma vadi, 14 kilometre uzunluğu ve 100 metreyi aşan duvar yüksekliği ile Türkiye’nin en uzun kanyonlarından da birisi olma özelliğini taşımaktadır. Ayrıca Köprü Irmağı ve Kocaçay üzerinde bulunan Oluk ve Büğrüm Köprüleri ile Selge’yi Pamphlia sahil şehirlerine bağlayan taş kaplamalı tarihi yol ise şehir kalıntılarının en çarpıcı örneklerinden birisini oluşturmaktadır.

Çevrenin tabii güzelliği ile saklı bir cennet olan Köprülü Kanyon, 1973’te milli park ilan edilmiştir. 35.719 hektarlık bir alanı kapsamaktadır. Milli parkın kaynak değerini oluşturan Köprüçay’ın Bolasan Köyü ile Beşkonak arasında meydana getirdiği yarma vadi, 14 km uzunluğu ve 100 m’yi aşan duvar yüksekliği ile Türkiye’nin en uzun kanyonlarından birisidir.

Kızılçam ve makilik alanları yaygın olmakla birlikte 400 hektarlık saf Akdeniz serisi ormanından oluşan Köprülü Kanyon Milli Parkı, bu botanik özelliği benzersiz nitelikte. Alabalıkları ile ünlü Köprüçay, aynı zamanda Türkiye’nin en popüler rafting alanıdır.

Aspendos Antik Kenti

Aspendos veya Belkıs Antalya ili Serik ilçesinde bulunan Belkıs köyünde yer alan anfi tiyatrosuyla meşhur bir antik kenttir. Köprüçay (Eurymedon) nehrinin yanında kurulmuş olan Aspendos, muhteşem antik anfi-tiyatrosuyla dünyaca tanınmaktadır. Yunan efsanesine göre, şehir Truva Savaşı’ndan sonra Pamphylia’ya gelen kahraman Mopsos liderliğindeki Argive kolonicileri tarafından kurulmuştur.

Aspendos, Köprüçayı’nın dağlık bölgesinden düzlüğe ulaştığı yerde M.Ö. 10. yüzyılda Akalar tarafından kurulmuş ve antik devrin mamur zengin kentlerinden biridir. Buradaki Tiyatro M.S. 2. yüzyılda Romalı’lar tarafından inşa edilmiştir. Kent biri büyük, biri küçük iki tepe üzerine kurulmuştur.

Coğrafyacı Strabon ve Pamponrus Mela, Kentin Agruslularca kurulduğunu yazarlar. Bölgeye MÖ 1200’den sonra Yunan göçleri olmuştur oysa Aspendos adının kaynağı Rumlardan önceki yerli Anadolu dilidir. Önemli bir ticaret yolu üzerinde olduğu ve Köprüçay Irmağı ile limana bağlandığı için Aspendos, her çağda ele geçirilmek istenen kentler arasında yer almıştır.

Aspendos’un en önemli yapısı tiyatrosudur. Antik tiyatrolar arasında en iyi şekilde korunarak gelmiş bir açık hava tiyatrosudur. Bu tiyatro Anadolu’daki Roma Tiyatrolarının günümüze sahnesi ile ulaşabilen en eski ve sağlam bir örneğidir. Mimarı Aspendos’lu Theodorus’un oğlu Zenon’dur. Antonius Piu zamanında yapımına başlanmış Marcus Aurelius zamanında tamamlanmıştır (138-164). Tiyatro, kentin yerli tanrıları ile imparator ailesine sunulmuştur.

Her yıl binlerce yerli, yabancı turist Aspendos’u gezmektedir. Antik tiyatro ayrıca konserler, etkinlikler için kullanılmaktadır. 2019 yılı Antalya’da Aspendos yılı olarak ilan edilmiştir.

Aspendos bölgede kendi adına madeni para bastıran ilk şehirlerden biridir. Kuzeydeki dağlardan Aspendos’a su getiren 1 km uzunluğundaki, 15 metrte yüksekliğindeki su kemerleri, yüksek bir mühendislik becerisini ortaya koymaktadır. Aspendos’un en önemli yapılarından biri olan su kemerlerinin sifonları ünik olup en çok üzerinde çalışılan yapı olmuştur. Sıvıların akışkanlığı (hidrodinamik) prensibinin uygulanan ilk mühendislik örneğidir. Eski çağlardan günümüze kadar ulaşan nadir örnekler arasında bulunan su kemerleri, kentin “can damarları” olarak nitelendirilmektedir.

Kullandığım Araba Toyota C-HR https://youtu.be/YOe6JW4TxbI
Kullandığım Saat: Suunto Spartan Ultra Stealth Titanium
Bisikletim: Trek Madone 9.9 Project One http://bit.ly/2KZ07rA
Koştuğum Trail Ayakkabı: Salomon S/lab Sense Ultra
Koştuğum Yol Ayakkabısı: Salomon Sonic RA pro

—————————————————————————————
✩ ABONE OLMAYI UNUTMA: https://www.youtube.com/channel/UC_aTJV1Wrjd78tntlVIrhKQ?sub_confirmation=1

LİNKLER

✩ STRAVA : https://www.strava.com/athletes/6998123
✩ KONTAK: fatih@asladurma.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir